صندلی ها (گردان – ثابت) (مدیریت – کارمندی و کارشناسی – کنفرانس – انتظار)

ارگونومی صندلی و مبلمان با توجه به اینکه صندلی و مبلمان یکی از اساسی ترین وسایل مورد استفاده روزمره اند، بررسی ویژگی های
ارگونومیک یک صندلی مناسب ضروری است تا با کمک آن بتوان بهترین و کم عارضه ترین صندلی یا مبلمان را برای محیط کارو زندگی خود انتخاب نمود.
صندلی یکی از لوازمی است که باید در طراحی و ساخت آن حتما استانداردها و نکات ایمنی و حفاظتی رعایت شود.
اگر این استانداردها و نکات ایمنی رعایت نشود، باعث ایجاد امراضی از قبیل: کمردرد، پادرد و ناراحتی‌های عضلانی و اختلال در سلامتی جسمی می‌شود.

صندلی های کنفرانس

شامل صندلی ها انتظار 1 نفره

انواع صندلی های کارشناسی و کارمندی

صندلی های مناسب استفاده خانگی در این دسته می باشد

انواع صندلی های مدیریت و بشت بلند

 

ویژگی صندلی اداری مناسب

آدمی سال‌ها تجربه کرد تا بفهمد چه چیزی برای نشستن مناسب‌تر است. پس از آن هم سال‌ها آزمایش کرد تا بداند که درست نشستن چگونه است.
در منزل، محیط کار، خیابان، پارک، سینما و همه جا شما برای نشستن به این وسیله نیاز دارید.
صندلی یکی از لوازمی است که باید در طراحی و ساخت آن حتما استانداردها و نکات ایمنی و حفاظتی رعایت شود.
اگر این استانداردها و نکات ایمنی رعایت نشود، باعث ایجاد امراضی از قبیل: کمردرد، پادرد و ناراحتی‌های عضلانی و اختلال در سلامتی جسمی می‌شود.

ویژگی‌های یک صندلی خوب چیست؟

– قابلیت تنظیم – طیف تنظیم صندلی پشتی صندلی – گودی (عمق) صندلی – مقاومت و ثبات
برای انتخاب یک صندلی ارگونومی خوب چه چیزهایی را باید حتماً بدانیم :
این که هر صندلی مناسب همه‌ی افراد نمی‌باشد. داده‌های لازم در مورد قد فرد استفاده کننده جمع آوری شود. صندلی هیچ کس برای همه مشاغل او مناسب نیست. هزینه‌های تعمیرات و نگهداری را مد نظر قرار دهید.

مشخصات یک صندلی اداری مناسب

– تنظیم پشتی صندلی و چگونگی قرار گرفتن مهره ها روی آن از مهمترین عوامل است. – قسمت میانی صندلی نباید گردش خون در پاها به خصوص در زانوها را دچار اختلال کند و خون در زانو ها جمع شود. – آرنج ها نیز باید به صورت ۸ از شانه ها فاصله داشته باشد. – یک صندلی خوب اداری باید تکیه‌گاهی مطمئن و راحت برای بدن شما ایجاد کند که برای انجام وظایفتان مناسب باشد. – گردش خون به سمت اعضای پایین‌تر بدن، نباید قطع شود. – حفظ یا تغییر وضعیت به آسانی صورت گیرد. – تکیه‌گاهی برای ستون فقرات داشته باشد. – سطح صندلی ، اصطکاک لازم را برای جلوگیری از لغزش و سرخوردگی داشته باشد. – رطوبت‌پذیر باشد. – دسته صندلی نیز می‌تواند ماهیچه‌های گردن و شانه را محافظت کند و به‌عنوان تکیه‌گاهی برای بلند شدن، مورد استفاده قرار گیرد.
– صندلی باید دارای یک پشتی مناسب با حمایت کننده کمر باشد .که قابلیت تنظیم بالا ، پایین ، جلو و عقب را داشته باشد . پشتی صندلی باید حمایتی کافی برای کمر وشانه ها فراهم کرده وفرد را قادر سازد که به راحتی و بدون خم شدن بنشیند. پشتی صندلی شما باید از انواع فنری باشد.
– ارتفاع صندلی نسبت به سطح زمین باید قابل تنظیم باشد .ارتفاع مناسب صندلی می تواند تاثیر عمده و بسیار زیادی روی ساق پاها بگذارد . اگر سطح صندلی بسیار بالا باشد و پا ها آویزان شود ، فشار برپشت زانوها زیاد خواهد شد واگرسطح صندلی پایین باشد وزن بدن بر روی مرکز ثقل می ا فتد و باز هم ناراحتی بوجود می آورد .
– کفی صندلی باید یک خمیدگی در جلوی صندلی داشته باشد (پخ لبه صندلی )زاویه جلویی صندلی باید انحنایی دور از و پایین پشت ساق پا ی فرد برای بهبود گردش خون در قسمت پایین ساق پا داشته باشد .فشار تماسی حاصل از نشستن
صندلی وداشتن گوشه های آبشاری در کاهش فشار بر نقاط حساس پشت زانو بسیار مفید است . کفی صندلی باید دارای شیب مناسب و ترجیحا قابل تنظیم باشد .
– زمانی که یک فرد بر روی صندلی می نشیند ،بالشتک صندلی نباید بیش از۲.۵۴ سانتیمتر فشرده شود .
– ارتفاع دسته صندلی باید با توجه به کفی صندلی قابل تنظیم باشد .قابلیت تنظیم ارتفاع دسته صندلی ،فشار وارده بر پشت ،گردن وشانه ها را کاهش می دهد .
در یک سطح سخت از ناراحتی نقاط فشار به وجود می آید .شیب دار کردن
– صندلی باید قابلیت چرخیدن روی محور نگهدارنده را داشته باشد ( صندلی های پنج چرخ )
– زیرپایی به عنوان یکی ازالمانهای مرتبط با صندلی می تواند شرایط مناسبی را برای عضلات اندام تحتانی ایجاد کند . زیر پایی باعث می شودکه جریان خون به قسمت پایینی ساق پا بهبود پیدا کرده و به کاهش خستگی کمک نماید . هر زیر پایی باید دارای حداقل ۵ سانتیمتر ارتفاع ، ۴۰ سانتیمتر عرض وشیبی حدود ۱۵ درجه باشد .
صندلی خانم و یا آقا؟
طراحی صندلی باید برای زنان و مردان متفاوت باشد، چرا که ارگونومی بدن آنان با هم متفاوت است.
خانم‎ها در هنگام انتخاب و استفاده از صندلی به اندازه آن توجه کنند.
صندلی مورد استفاده آنان، باید سبک باشد و رویه آن عرق نکند.
ضمن اینکه استفاده از پشتی صندلی و چرخ‌دار بودن آن برای خانم‌های باردار ضروری است.